Skaitomiausi straipsniai

    Gaukite asmeninį pasiūlymą

    Oro kokybė patalpose. Ką daryti, kad CO2 kiekis namuose netaptų problema?

    Oro kokybė patalpose. Ką daryti, kad CO2 kiekis namuose netaptų problema?

    Kai kalbame apie gerai išvėdintą patalpą, turime omenyje ne tik švarų ir maloniai kvepiantį orą, bet ir jo gaivą, nulemiamą deguonies ir anglies dvideginio santykio aplinkoje. Deguonis sudaro dvidešimt procentų oro, kuriuo kvėpuojame, o CO2 – tik 0,04 procento. Nepaisant mažos CO2 dalies ore, šių dujų koncentracijos pokyčiai gali nulemti mūsų savijautą ir gyvenimo kokybę.

     

    Skirtingi CO2 lygiai aplinkoje
    Pravartu žinoti, kad lauke CO2 koncentracija siekia 350 ppm, o gerai vėdinamose patalpose nustatomas 400-700 ppm kiekis. Pastarasis (ppm) rodiklis nurodo, kiek medžiagos dalelių yra milijone dalelių oro – tai yra dujų mišinio, kuriuo kvėpuojame.

     

    Rekomenduojama CO2 riba patalpose yra iki 1000 ppm, nors paprastai anglies dvideginio kiekis gyvenamuosiuose namuose neviršija 750 ppm. Visuomenės sveikatos institucijos taip pat reglamentuoja leistiną CO2 normą – 1500 ppm, kurios negalima peržengti darbovietėse, švietimo ar kitose įstaigose. Šią normą peržengus, organizacijoms taikomos baudos.

     

    CO2 poveikis savijautai

    Padidėjęs CO2 kiekis ore yra siejamas su nuovargiu, mieguistumu, apsunkintu susikaupimu ir galvos skausmu. Kai CO2 koncentracija ore viršija 1000 ppm, patalpoje esantys žmonės pradeda skųstis mieguistumu. CO2 lygiui pakilus iki 2000-5000 ppm, gali prasidėti galvos skausmas, padažnėti širdies plakimas ar prasidėti pykinimas. Ilgą laiką praleidžiant prastai vėdinamose patalpose, gali suprastėti darbo ar mokymosi kokybė, atsirasti lėtinių susirgimų.

     

    Kaip kontroliuoti CO2 kiekį namuose?

    Geriausiai žinomi CO2 šaltiniai yra kvėpavimas ir degimas. Kurį laiką būnant nevėdinamoje patalpoje, CO2 kiekis palaipsniui didėja dėl žmonių iškvepiamų dujų. Su CO2 pertekliumi dažnai susiduriama rytais, kai naktį iškvėpuotas CO2 nevėdinamame miegamajame peržengia rekomenduojamą ribą ir gali prisidėti prie prastos savijautos pabudus.

     

    Gerai žinomas, tačiau ne visada pats efektyviausias būdas sumažinti CO2 koncentraciją – pasirūpinti kambariniais augalais savo aplinkoje. Augalai vykdo fotosintezę ir sunaudoja CO2 tam, kad pagamintų deguonį, taip gerindami oro kokybę. Vis dėlto, efektyviau yra pasirūpinti tinkamu vėdinimu. Kadangi aukštas CO2 kiekis yra siejamas ne tik su mažesne deguonies koncentracija, bet ir bakterijomis aplinkoje, kurių padaugėja, kai oras keičiasi nepakankamai dažnai, svarbu pasirūpinti oro cirkuliacija namuose.

     

    Kad namuose atsinaujintų oras, reikalingas vėdinimas su skersvėju arba vėdinimo sistema. Naujos statybos būstuose pagal statybos techninį reglamentą (STR) privalomos vėdinimo sistemos, o energetiškai efektyvios sistemos su šilumogrąža reikalaujamos dėl aukštų pastatų energetinio efektyvumo standartų. Taip yra todėl, nes vėdinimas skersvėju gali apsunkinti drėgmės ir temperatūros kontrolę patalpose. Vietoje vėdinimo atvėrus langą naudojami rekuperatoriai, kurie ne tik užtikrina švarų orą, bet ir garso izoliaciją, reguliuoja drėgmės ir CO2 lygį patalpose bei efektyviai taupo šilumos energiją. Oro vėdinimo ir kondicionavimo prietaisus galite įsirengti ir savo bute ar name – tereikia išsirinkti, kokio tipo sistema reikalinga jūsų butui.

     

    Nežinote nuo ko pradėti? Susisiekite su mumis dabar ir džiaukitės gaiviu oru savo namuose jau netrukus!

     

      Gaukite asmeninį pasiūlymą