Susisiekite su mumis: +370 698 31 766  Siųsti užklausą

DUK

Apie vėdinimo įrenginius

Lietuvos klimato sąlygomis puikiaisiai tinka “rotacinio” tipo ventagregatai. Būtent šie įrenginiai užtikrina efektyvų vėdinimą ir prie minusinių temperatūrų. Priešingai nei “plokštelinio” tipo įrenginiai, jie neužšąla ir veikia efektyviai prie žemų temperatūrų.

Pastaruoju metu internete sklando daug mitų apie “rotacinius” įrenginius. Naujos kartos įrenginiuose oro susimaišymas nesiekia 1%, kas yra ypatingai mažai ir tikimybė užuosti šalinamo oro kvapą yra lygi beveik nuliui. Per mūsų 10 metų veiklos laikotarpį, montuojant vėdinimo sistemas pagal schemą “oro padavimas į švarias patalpas – oro ištraukimas iš nešvarių”, negavome nei vieno nusiskundimo iš klientų dėl kvapų. Kai kurių gamintojų “plokšteliniai įrenginiai” turi žymiai blogesnį sandarumą už “rotacinius” ventagregatus ir oro susimaišymas juose yra didesnis. Tokie rezultatai buvo gauti atlikus tyrimus modernioje laboratorijoje Europoje.

Šiuo metu rinkoje yra siūloma daug skirtingų įrenginių, tačiau ne visų gamintojų techniniai duomenys atspindi realybę: efektyvumas, SFP faktorius, triukšmo lygis ir kiti parametrai “gražūs” yra tik popieriuje. Tik gerai žinomos ir ilgą laiką rinkoje dirbančios kompanijos, kurios investuoja į naujas gamybos technologijas ir modernias testavimo laboratorijas, gali užtikrinti produkcijos kokybę, efektyvumą ir tikrus techninius parametrus. Kai kurie gamintojai labai pagrąžina savo įrangos parametrus. Kaip pavyzdys: testuojant vieną iš labai populiarių produktų Lietuvoje SFP faktorius ir sandarumas buvo kelis kartus blogesni, nei deklaruoja pats gamintojas.

Šilumogrąžos efektyvumas – svarbus parametras, kuris užtikrina ekonomišką įrenginio naudojimą mažinant energetines būsto sąnaudas. Šis rodiklis labai svarbus esant žemai lauko temperatūrai.

SFP faktorius – http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_fan_power

Triukšmo lygis (stiprumas arba slėgis) – komforto įtakai svarbą turintis parametras. Vėdinimo įrenginiai skleidžia triukšmą į aplinką (per korpuso sieneles) ir į ortakius (pagrindinis girdimas triukšmas skleidžiamas nuo ventiliatorių per vėdinimo ortakius).

Taip pat yra svarbūs ir kiti dalykai, tokie kaip: dizainas, konstrukcijos ypatumai, aptarnavimo paprastumas, atsarginių dalių kaina ir t.t.

Įsigijant patį moderniausią ir geriausią įrenginį, labai svarbus yra kvalifikuoto specialisto dalyvavimas projektuojant, montuojant ir paleidžiant vėdinimo sistemą, nes pilną vėdinimo sistemą sudaro ne tik vėdinimo įrenginys, bet ir daugelis kitų dalių.

Rotacinis šilumokaitis turi geresnį šilumogrąžos metinį efektyvumą palyginus su “priešpriešinių” srautų plokšteliniu rekuperatoriumi. Rotacinio tipo įrenginiai grąžina į patalpas dalį iš patalpų šalinamos drėgmės, tačiau negrąžinų kvapų. Moderniuose įrenigniuose “kvapų susimaišymas” siekia tik 0,1 %.

Vėdinimo sistemos projektavimas, montavimas ir ekspoatacija

Kiekvienas darbas reikalauja kvalifikacijos ir žinių. Projektavimą ir montavimą geriausia patikėti šios srities profesionalams.

Vienam žmogui reikalingas oro kiekis svyruoja nuo 20 iki 40 kūbinių metrų per valandą (m3/h). Viskas priklauso nuo žmogaus amžiaus ir fiziologijos ypatumų. Tad imamas vidurkis yra 30 m3/h. Projektuojant sistemą pagal schemą “švarios/nešvarios” patalpos rekomenduojas oro pasiketimas namo tūryje yra nuo 0,4 iki 0,6 karto per valandą. Tad pilnai oras name turi pasikeisti per 1,5-2,5 valandos. Būtent šis rodiklis pagal mūsų praktika yra “aukso vidurys” pasirenkant vėdinimo sistemą. Šis skaičius užtikrina minimalias investicijas prie gero vėdinimo efektyvumo ir išlaidų ekspoatuojant sistemą.

Vėdinimo sistema susidaro iš daugelio dalių:

Triukšmo slopintuvai: dėl vėdinimo įrenginių ventiliatorių skleidžiamo triukšmo, mes visada rekomenduojame naudoti efektyvius slopinimo elementus ne tik ant padavimo ir ištraukimo ortakių, bet ir ant lauko dalies ortakių.

Ortakiai: klasikinė cinkuotų ortakių sistema arba lanksčių ortakių sistema. Renkantis abi sistemas reikia atsižvelgti į šiuos kriterijus: sistemos sandarumas, švarumas, ilgaamžiškumas.

Reguliavimo sklendės: sumontavus sistemą ją būtinai reikia subalansuoti pagal projektinius patalpų oro kiekius. Tam reikalui naudojamos reguliavimo sklendės, kurios būna skirtingų tipų.

Difuzoriai ir grotelės: parenkant difuzorius ar groteles reikia atsižvelgti į išpučiamo oro greitį, skleidžiamą triukšmą, dizainą bei valymo paprastumą.

Automatika (valdymas): valdymo paprastumas, savaitinis darbo programavimas, galimybė valdyti įrenginį nuotoliniu būdu. Kaip papildomos galimybės prie įrenignių gali būti komplektuojami drėgmės ir CO2 davikliai.

Oro paėmimo ir išmetimo ortakių uždarymo sklendės: vietoje atbulinių sklendžių mes rekomenduojame montuoti automatines uždarymo sklendes su elektrinėmis pavaromis. Ši papidoma įranga užkerta šalto oro pritekėjimą į namus išjungus vėdinimo sistema, pvz. išvykus iš namų. Šitą funkciją gali atlikti ir paprastos atbulinės sklendės, tačiau jos sukelia papildomą pasipriešinimą sistemoje (nuo 30 iki 60 Pa viena sklendė), kas padidina SFP faktorių ir vėdinimo įrenginys naudoja daugiau elektros energijos.

Rotacinio tipo įrenginiai pasižymi aukštu veikimo koeficientu, tad papildomo šildytuvo tipo parinkinimas yra individualus dalykas. Paprastai elektriniai šildytuvai yra integruoti į vėdinimo įrenginius ir naudojami tik papildomam oro pašildymui komfortinės oro tiekimo temperatūros vardan. Elektros energijos sąnaudos yra nežymios, nes kompensuoti reikia tik apie 15 % prarastos šilumos.
Vandeninių kanalinių šildytuvų eksploatacija yra pigesnė, bet investicija yra žymiai didesnė, nes šio tipo įranga kainuoja papildomai (pats šildytuvas, vandeninio aprišimo mazgas, vamzdynai bei montavimo darbai). Taip pat vandeninis šilumokaits sudaro papildomą pasipriešinimą sistemoje, nes dėl konstrukcinių ypatumų “prapūsti” orui per elektrinį šidytuvą reikia mažiau elektros energijos.

Pagrindinis dalykas, kurį reikia atlikti, tai filtrų keitimas ir įrenginio valymas nuo dulkių, pvz su paprastu dulkių siurblių. Šiuos darbus galite atlikti savarankiškai ir specialisto iškvietimas nėra būtinas.

Dėl temperatūros skirtumo ant ortakių paviršių gali atsirasti kondensatas ir pradėti stipriai lašėti, dėl to ortakis turi būti izoliuojamas akmens ar stiklo vatos pagrindo izoliacija 50 mm (min) storio su drėgmei nelaidžia danga arba kaučikinio tipo Armaflex tipo 19 mm (min) storio izoliacija. Labai svarbu izoliuoti ir išmetamo į lauką oro ortakį, nes dėl aukšto įrenginio efektyvumo šioje dalyje temperatūros būna taip pat žemos, ir kondensato susidarymo tikimybė yra labai aukšta.

Taip, galima. Šiuolaikiškuose rotaciniuose vėdinimo įrenginiuose kvapų susimaišymas nesiekia 1 %. Būtent pagal schemą “švarios/nešvarios” yra geriausia projektuoti vėdinimą. T.y. šviežas oras paduodamas į švarias patalpas: kambarius, svetainę, miegamuosius, o ištraukiamas iš “nešvarių”: tualetai, sanmazgai, virtuvės zona, sandėliukas, drabužinė ir t.t. Pagal tokį principą suprojektuota vėdinimo sistema turi šiuos privalumus:
1. Visos patalpos yra vėdinamos visą laiką. Šviežias oras cirkuliuoja per visas patalpas. Užėjus į tualetą arba vonią Jūs nejausitte chemijos ar kitų kvapų priešingai nei naudojant buitinius ventiliatorius, kurie vėdina šias patalpas tik po įjungimo.
2. Nereikialingi papildomi vėdinimo kanalai, kurie reikalauja papildomų investicijų statant namą. Taip pat šie kanalai yra papildomas šalčio tiltas.
3. Nereikia buitinių ištraukimo ventiliatorių, kurie skleidžią triukšmą.

Oro cirkuliacijai tarp patalpų pilnai užtenka plyšių po durimis. Oro cirkuliaciją jaučiasi tik pridėjus šlapią koją prie plyšio. Durys varstosi be papildomos jėgos.